Priz nasıl takılır?

Priz Nasıl Takılır? Priz Nasıl Değiştirilir?

Evlerimizde kullandığımız bir çok eşyanın tamir, bakım ve onarım işlerini kendimiz yapmak isteriz. Ancak priz takarken dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır. Çünkü konumuz elektirk ve yaptığımız hatalar ölümcül olabilir. Ayrıca hepimizin başına kesinle gelmiş bir olay vardır. Bilmediğimiz bakım-onarım konularında kısa sürede biteceğini düşünürken, günlerce sürebilmesidir. Her evde kolaylıkla bozulabilen priz nasıl takılır? Priz nasıl değiştirilir? Kolay ve püf noktalarını bildiğimiz sürece bakım-onarım konuları her zaman kolay ve keyiflidir. Bazen çıldırtıcı olsada, yinede keyif verir. Hatta uzmanlara göre psikolojik olarak bizi rahatlatır.

Priz, günümüzde kullandığımız en çok ev ürünlerindendir. Çünkü evde elektirikli tüm kullanıdğımız ürünlerin çalışması için öncelikle elektirik olması ve priz olması gerekir. Hatta hayatımıza o kadar yer edinmiş görünmez bir eşyadır. Dışarda olduğunuzu düşünün ve şarjınız bitti. Hemen bir kafede telefonunuzu şarj etmek istersiniz ve prize yakın bir masaya oturmak istersiniz. İşte priz, görünmesede hayatımızda böyle yer edinmiştir.

Priz Nedir?

Priz, dünya genelinde en çok kullanılan, evimizde, iş yerinde, fabrikalarda, hayatın her alanında en çok kullanılan ürünlerdendir. Elektiriği daha kolay kullanılabilir hale getirir. Ev tipi prizler ve sanayi tipi prizler bulunmaktadır. Bu yazımızda anlatacağımız kısım ise; ev tipi priz nasıl takılır ya da değiştirilir?

Priz üreticisi firmaların yaptığı araştırmalara göre satın alınan prizlerin takılması çoğu kullanıcıların kendisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu küçük bakım onarım işleri hem keyif verir, hem de çoğu zaman bir priz için elektirikçi bulamamaktan kaynaklanmaktadır. Bulunsada bir priz için usta çağırmak gerçekten pahalı olabilir.

Konut kullanımında genel olarka topraklı priz kullanılmaktadır. Topraklı prizlerde genel olarak artı ve eksi yani nötr ve farz bulunmaz. Bu iki kutba ek olarak topraklama bulunur. Yani 3 ucu bulunmaktadır. Toparaklama ucu; elektiriğin insan vücuduna iletilmesini engellemek için yani elektirik çarplarının önüne geçebilmek için kullanılır.

Priz Nasıl Takılır?

Tamirat işlerinden keyif alan bir çok insan, priz nasıl takılır? Sorusunu merak etmektedir. Priz değiştirmek aslında kolaydır. Aşağıdaki maddeleri sırasıyla doğru bir şekilde uygulanmanız yeterli olacaktır.

  • Öncelikle sorunun prizde olup olmadığını kontrol etmek için kontrol kalemi ile prize elektrik gelip gelmediğini kontrol edin.
  • Prizi takmadan önce güvenliğiniz için sigortadan elektriği kesin.
  • Takım çantanızda kontrol kalemi , tornavida ve yan keskinizi çıkarın.
  • Eski prizinin varsa elektriği kestiğinizden emin olduktan sonra eski prizinizin anahtar kapağını çıkarın ve kapağın altında bulunan vidaları tornavida yardımı ile çıkarın. Sonrasında eski prizinizi kablolarından ayırın.
  • Kablolar ile yeni prizinizin üzerinde bulunan vidaları sıkıştırın.
  • Duvara düzgün bir şekilde yerleştirdikten sonra priz üzerinde bulunan vidalarınızı yerleştirin. ( Vidaların yerleri priz markalarına göre değişmektedir. Bazıları vidasız de monte olabilmektedir.)
  • Elektiriği açın ve kontrol kalemi ile elektriği kontrol edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir