Diş Lekelerinden Nasıl Kurtulunur?

Diş lekeleri çeşitli etkenlere bağlı oluşabilmektedir. Tüketim alışkanlıkları diş lekelerinde en etkili faktörlerdir. Çay- kahve tüketimi, gazlı içecek tüketimi, mevcut diş protezlerinin eskimesi, dişlerin aşınmaya maruz kalması, dolguların özelliğini yitirmesi, antibiyotikler ve içeriğinde demir olan vitaminler dişte leke oluşumuna neden olabilir. Diş lekelerinden nasıl kurtulunur diyenler yazımızı okumaya devam edebilir.

Diş Lekeleri Diş Ağrısına Neden Olur mu?

Diş lekeleri iki çeşit olabilir. Kimi diş lekelerinde basit diş temizliği yaparak lekelerden kurtulmak mümkündür. Fakat bazı diş lekelerinde diş hekimi tedavisi gerekmektedir. Dişteki lekeler fark edildiğinde en kısa zamanda müdahale edilmelidir. Diş lekelerine müdahale edilmezse dişteki etkisini arttırır ve ciddi diş hastalıklarına neden olabilir.

Diş taşı, plak oluşumu ve tartar oluşumu dişlere zarar veren ve detaylı temizlik gerektiren sorunlardır. Ayrıca bu gibi diş problemleri diş ağrısına neden olabilmektedir. Plak, tartar ve diş taşı oluşumunda diş hekimi müdahalesi zorunludur. Dişteki siyah lekeleri temizlemek için diş hekimi dişi beyazlatmaya ve temizlemeye dayalı yöntemler uygulayabilir. Bu işlemlere rağmen dişte beyazlaşma olmaması durumunda dişlerde çürük olma olasılığı yüksektir. Diş hekiminiz diş taşı temizliği yaptıktan sonra dişlere polisaj işlemi uygulayarak daha beyaz dişlere kavuşmanızı sağlar. Diş lekelerinden nasıl kurtulunur sorusuna cevap verebiliriz.

Diş Lekelerinden Kurtulma Yolları

Bazı diş macunlarında dişte leke oluşumunu önleyen maddeler bulunmaktadır. Diş macunu alırken içeriğinde florür bulunan diş macununu tercih edebilirsiniz. Dişlerinizde yüzeysel temizlik ve beyaz görüntü istiyorsanız diş beyazlatma kalemlerini kullanabilirsiniz.

Diş lekelerinde doğal yöntemler de uygulayabilirsiniz. Karbonat, adaçayı, limon kabuğu, taze ceviz yaprağı doğal diş temizleme malzemeleridir. Karbonat diş lekelerini temizlemek için kullanılan çok eski yöntemlerden biridir. Diş fırçanızı karbonata batırıp dişinizi fırçalarsanız dişlerinizin daha beyaz göründüğünü fark edersiniz. Diş lekelerine müdahale edilmediğinde dişte yerleşip diş çürüklerine ve daha sonrasında diş ağrılarına neden olabilmektedir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve diş araları için diş ipi kullanılması sorunların oluşmasını engellemektedir. Dişte oluşan koyuluklar vakit kaybetmeden temizlenmeli. Sizin yaptığınız diş fırçalama ve temizleme yöntemleri ile lekeler giderilemiyorsa diş hekimine fazla ilerlemeden gidilmeli ve temizletilmelidir. Diş lekelerinden kurtulmak için en sağlıklı yolun uzman bir doktor olduğu asla unutulmamalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir