Balanit Nedir ve Tedavisi

Balanit nedir sorusuna cevap vermeden önce, erkek hastalığıdır algısının yanlış olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bu enfeksiyon kadınlarda da nadir de olsa görülmektedir. Penis başının enfeksiyon olma durumuna balanit denilmektedir. Bir başka tanım olarak da, klitorisin iltihabına bu ismin verildiğini söyleyebiliriz.

Sünnet olmayan erkek çocuklarında daha çok görülen bu sağlık problemi, daha çok 4 yaşından daha küçük çocuklarda görülmektedir. Araştırmalara göre, erkeklerin %3 ila %10’u bu durumu en az 1 kez yaşamıştır.

Balanit Neden Olur?

Balanit neden olur sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Zira birçok nedenden dolayı görülebilmektedir. Genellikle, penisin hijyeninin yeteri kadar yapılmaması durumunda görülmektedir. Tam zıttı olarak, fazla temiz tutmak için penis başında oluşan tahrişte balanite neden olabilmektedir. Enfeksiyonlardan kaynaklı daha çok ortaya çıkan bu problem, derinin kronik problemlerinden dolayı da görülebilmektedir.

Deride görülen birçok hastalıkta balanite neden olabilmektedir. Tabi bu durumun gerçekleşmesi için, deri rahatsızlıklarını penis başında görülmesi gereklidir. Erişkinler de ise prezervatif kullanımının bu probleme neden olduğu söylenilebilir.

Balanit Tedavisi

Balanit tedavisi öncesinde buna neden olan unsurların saptanması gerekmektedir. Bu teşhisten sonra ancak tedavi uygulanabilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere enfeksiyonlar balaniti tetikleyen en önemli unsurdur. Eğer bakteriyel enfeksiyon söz konusu ise de, antibiyotik kullanımı ile tedavi gerçekleşir. Antibiyotikler, ağızdan alınan haplar ile olabileceği gibi, merhemler ile de olabilmektedir.

Eğer alerjik bir nedenden dolayı bu sağlık problemi ortaya çıkıyor ise, steroid içeren kremler ile tedavi yapılabilmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir hususu sizlerle paylaşmalıyız. Steroid içeren kremleri, doktorunuz vermeden asla kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Eğer farklı bir nedenden dolayı balanit görülüyor ise, bu kremler hastalığı daha da kötü hale getirebilir. Aynı zamanda tedavinin daha da zorlaşmasına olanak sağlayabilir. Bu yüzden de doktor tavsiyesi haricinde herhangi bir krem veya farklı bir ürün kullanılmaması gerekmektedir.

Balanit bir hastalıktan dolayı gerçekleşiyor ise de, ilgili doktora yönlendirilerek tedavi süreci başlayacaktır. Son olarak sünnet olmayan erkeklere, sünnet olmaları tavsiye edilir ve böylece tekrarlanma riski de azalır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir